Maszyny
- Maszyny podstawowe
- Brony aktywne
- Glebogryzarka separacyjna
- Ssawy do liści
- Zamiatarki i szczotki
- Kosiarki bijakowe z koszem ORTOLAN Kosiarki wirnikowe z koszem CARON
- Kosiarki bijakowe BERTI, kosiarki samojezdne GRILLO
- Kosiarka na zbocza
- Opryskiwacze Caffini
- Koparka łańcuchowa
- Frezarki do śniegu / Pług do śniegu
- Wykopywanie roślin
- Niwelator terenu z laserem / Wyrównywarka / Wyrównywanie ziemi
- Frezarka do pni Karczownik do pni
- Wycinarka do darni / Wycinarka darni
- Glebogryzarki Muratori
- Podnośniki
Glebogryzarka separacyjna
W ostatnich latach olbrzymią popularność zdobyła glebogryzarka separacyjna. Maszyna o przeciwbieżnych obrotach, która separuje glebę. Sam pomysł jest na jej pracę jest prosty. Noże glebogryzarki separacyjnej kręcą się w przeciwnym kierunku niż koła ciągnika. Poza tym cała wykopana gleba musi być przeciśnięta przez system prętów. Dzięki temu maszyna separuje glebę od starej darni, kamieni, patyków i innych elementów znajdujących się w glebie. Te wszystkie niepożądane składniki zatrzymują się na prętach i spadają jako pierwsze cała wykopana gleba przysypuje je. Wszystko w zależności od modelu glebogryzarki separacyjnej ląduje 12-30cm pod glebą. Dzięki temu już po jednym przejeździe grunt jest znakomicie przygotowany pod wysiew trawy. Nadmienić należy, że jeśli wybierzemy maszynę z siewnikiem to całą zadanie możemy czynić jednocześnie już po jednym przejeździe.
Różnice tej maszyny do separacji gleby w stosunku do tradycyjnej glebogryzarki to przede wszystkim masa obu maszyn o tej samej szerokości roboczej. Zwykła glebogryzarka np. 120cm waży w zależności od modelu od ok. 100 – 150kg. Glebogryzarka separacyjna o takiej szerokości roboczej waży od 220 – 430kg.
Wpływ na to mają przede wszystkim dużo większe przeciążenia, jakie występują podczas separacji gleby. System metalowych prętów powoduje, że ilość gleby, która zalega podczas pracy maszyną jest dużo większy niż w zwykłej glebogryzarce. Poprzez przeciwbieżne obroty maszyna cały czas „wstrzymuje” ciągnik. Z uwagi na to konstrukcja glebogryzarki separacyjnej musi być wykonana z grubszej blachy, jej rotor i noże i przekładnia muszą być bardziej wytrzymałe. Stąd bierze się dużo większa waga maszyny separacyjnej. Im aga jest większa tym maszyna może głębiej pracować i jest też bardziej odporna na przeszkody znajdujące się pod ziemią takie jak pręty zbrojeniowe, gruz, czy duże kamienie. W celu zminimalizowania możliwości uszkodzenia maszyny producenci stosują wolne przede wszystkim wałek przekaźnika mocy ze sprzęgłem. Gdy przeszkoda jest za duża i maszyna nie może jej zakopać to reaguje sprzęgło. Należy wtedy podnieść maszynę i ominąć przeszkodę.
Duże przesilenia, które występują w maszynie powodują, że moc ciągnika powinna być większa o przynajmniej 30-50 procent niż przy zwykłej glebogryzarce tego typu.
W lekkiej piaszczystej glebie praktycznie nie będzie problemu. Natomiast jeśli weźmiemy glebę, którą tradycyjnie zastajemy w miejscu zakładania terenów zielonych, czy ogrodów to wtedy właśnie ogromne znaczenie ma moc ciągnika. W trudnym terenie maszyna o szerokości 100-120cm potrafi „zagasić” silnik o mocy 30KM -33KM. Jeśli chcemy mieć spokojną głowę podczas pracy to warto pamiętać o dobraniu maszyny nieco mniejszej w stosunku do mocy naszego ciągnika.
Od lat w naszej ofercie znajdują się 3 włoskie marki glebogryzarek separacyjnych do mikrociągników i dużych ciągników rolniczych. Zakres szerokości roboczej waha się od 90 do 400cm. Ich waga w zależności od modelu oraz zastosowanego wału i ewentualnego siewnika wynosi od 215 do 3000kg.
Glebogryzarki separacyjne występują też w wersji dla ciągników jednoosiowych (od mocy 8KM diesel / 9,5-10KM benzyna – różnica bierze się z wielkości momentu obrotowego, który w dieslu jest wyższy o ok. 20 procent). Ciągniki jednoosiowe w połączeniu z tą maszyną najczęściej znajdują zastosowanie przy zakładaniu ogrodów. Taki zestaw znakomicie sprawdza się przy takiej pracy. Oszczędza się wtedy czas i ludzi (praktycznie 1 osoba jest w stanie przygotować powierzchnię pod wysiew trawy) przez co zwiększa się możliwości robocze własnej firmy. Praktycznie jednym przejazdem możemy właściwie przygotować glebę pod nowy trawnik.
Przy wyborze ciągnika jednoosiowego musimy kierować się dużą masą samego ciągnika. Optymalnie by raz cięższy od glebogryzarki. Ważne by był wyposażony w mocny silnik (najlepiej diesla – ma sporo wyższy moment obrotowy od benzynowego) Bardzo istotne są wysokie koła (najlepiej felga 12 cali – wtedy koło jest wysokie na 60cm). Dzięki temu będziemy mogli całkowicie wykorzystać możliwości silnika i masę ciągnika, wszystko to bardzo przyda się w pracy w trudnej glebie.
Tradycyjna glebogryzarka (np. Goldoni lub Labin) waży ok. 55-65 kg. Ważne by maszyna do separacji gleby ważyła przynajmniej ok. 100kg. Ona też cały czas zatrzymuje maszynę dlatego dla dobrego, wieloletniego użytkowania zestawu tak istotna jest masa samego ciągnika, jego moc oraz duże koła. Podczas pracy, przy nawrotach kompletna maszyną bardzo przydaje się system obciążników, który niweluje ciężar maszyny na kierownicy. Nie wszyscy producenci mają go jednak w ofercie.
Glebogryzarka separacyjna do ciągnika jednoosiowego musi być wyraźnie cięższa od zwykłej glebogryzarki. Na rynku pojawiają się sprzedawcy, którzy oferują zestaw (ciągnik – 120kg plus maszyna do separacji - 80kg – nasza zwykła glebogryzarka do ciężkiej zakamienionej waży 67kg! ) Taka kompletacja maszyn nie gwarantuje pracy w każdych warunkach. Może sprawdzić się tylko przy lekkiej glebie.
W ofercie naszej firmy znajdą Państwo dwóch włoskich maszyn montowanych do ciągników jednoosiowych. Mniejsza o szerokości 66cm (95kg). Proponujemy ją z silnikiem 9KM diesel o wadze 210kg. Większą maszyną o szerokości 80cm (waga 120kg) proponujemy z tym samym ciągnikiem ale o mocy 12,2KM diesel oraz z systemem obciążników. Jest to najbardziej profesjonalny zestaw tego typu maszyny dostępny na rynku. Jest on też najczęściej przez nas sprzedawany zestawem od ponad 8 lat. .